Astsubay kimdir Nasıl Astsubay Olunur

Astsubay kimdir Nasıl Astsubay Olunur
ASTSUBAY KİMDİR NERDE GOREV YAPAR
 
Astsubay, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde memur statüsünde görev yapan ve özel kanunlara göre Silahlı Kuvvetler bünyesine katılıp, Astsubay Çavuş rütbesi ile göreve başlayıp Astsubay Kıdemli Başçavuş rütbesinde görevinden emekli olan askeri personeldir.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan Astsubaylar 5802 numaralı Astsubay kanuna dahildirler.
 
Mecruri görev süreleri 15 yıldır. 15 yıl sonunda istifa etme hakkını kazanırlar. İstifaları Ocak ve Şubat ayları içerisinde isteyebilmektedirler.
 
Astsubay kelimesi her ne kadar yeni gibi görünse de aslında Türk ordularında çeşitli  isim ve sıfatlarla sürekli görev yapmışlardır. Örnek; Gedikli Zabit, Küçük Zahit, Hor Zabit, Kizir gibi.
 
Astsubay rütbeleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;
 
Astsubay Çavuş
Astsubay Kıdemli Çavuş
Astsubay Üstçavuş
Astsubay Kıdemi Üstçavuş
Astsubay Başçavuş
Astsubay Kıdemli Başçavuş
Yukarıdaki rütbelerde gördüğünüz üzere her rütbenin önüne Astsubay kelimesi eklenir. Kısaltması ise Astsb. olarak yazılır. Örneğin Astsb. Kemal Türk gibi.
 
Astsubay Okulları
Türk Silahlı Kuvvetleri her yıl tüm ülke genelinde astsubay eksikliklerini toplayarak kontenjan açar. Bu kontenjanlar hava, kara, deniz ve jandarma olarak ayrı ayrı internet sitelerinde açıklanır ve kayıt başvurular yapılıp aday alımı yapılır.
 
Astsubay alımı, öncelikle lise çıkış olarak alınır.Liseden okula girenler muvazzaf olur.Daha sonra meslek yüksek okulu ve fakültelerden alım yapılır ve sayı tamamlanır. Bu tip okullardan girenler ise sözleşmeli olur.
 
4 yıllık fakülte bitirmiş olan bir astsubay subaylığa geçebilir. Astsubaylıktan subaylığa geçen bir askeri personel kıdemli yüzbaşı rütbesine kadar yükselebilirken yeni yasayla albaylığa kadar yükselebilmektedir.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ